Set Raf
Şirket Sunumu

AKILLI RAF TEKNOLOJİLERİ SÜPERMARKETİNİZİ BÖYLE DEĞİŞTİRECEK

         

 

          Dikkatinizi süpermarketlerdeki raflara yönelttiğinizde onların ne denli hızlı değiştiğine şahit olabiliyorsunuz. Çok yakın bir zamanda bir market rafının yanından ürünlerle geçerken, orada elektronik etiketler, kişiye özel reklamlar, RFID (radyo frekansıyla kimlik okuyucu) teknolojisi, nesnelerin interneti (IOT) gibi  teknolojilere rastlamanız mümkün olacaktır. Perakendeciler bir yandan, bildiğimiz klasik fiyat etiketlerini değiştire dursun, dijital ekranlı akıllı raflar bir çok mağazada  yerini almaya hazırlanmaktadır.

          Elektronik Etiketler

          Bugün çoğu market rafına baktığınızda, hepsinin önünde fiyatları ve indirimleri gururla gösteren kenara tutturulmuş etiketler görürsünüz. Elektronik etiketler, bütün bu kağıt etiketlere son vererek, fiyatların mağazanın tamamında dakikalar  içinde değiştirilebilmesini sağlayacaktır.

            ABD'nin en büyük perakende süpermarket zincirlerinden Kroger daha önceden EDGE denen bulut bazlı ekran uygulamasını raf çözümlerine yönelik olarak kullanmaya başlamıştı. Kroger firmasının bu uygulaması fiyatları, reklamları, besinler ile ilgili verileri, kuponları ve videoları görüntüleme özelliğine sahiptir. Bir süt standının önünde durduğunuzu ve telefonunuzla tarayabileceğiniz bir yanıp sönen kupon alırken farklı markalar arasında beslenme bilgilerini anında  karşılaştırdığınızı hayal edin.

Resim 1–Dünyanın en büyük süpermarket zinciri olan Wal-Mart reyonlarında Kellog’s ürünlerinin sergilendiği akıllı raflar.

         Kişiselleştirilmiş  Reklamlar

         Akıllı raflar, müşterinin akıllı telefonundaki uygulamalar aracılığıyla irtibat kurabilme özelliğine sahiptirler. Örneğin; raflara takılı sensorlar siz onlara yaklaştığınız zaman, sizin geçen hafta aldığınız aynı ekmeğin indirimli bir fiyatını gösterebilirler. Ayrıca, şayet mağazanın uygulamasını bir  alışveriş listesi oluşturmak için kullandığınızda, akıllı raflar da listenizle iletişime geçerek, ihtiyacınız olan ürünü nerede bulabileceğinizi size söyleyecektir. Gizlilik ve verileriyle ilgili  endişelerine rağmen, bazı tüketiciler mağazanın bu uygulamasını kullanmak için kişisel bilgilerini ve satın alma geçmişlerini paylaşmaktan çekinmeyeceklerdir.